Під час засідання Ради національної безпеки і оборони України Президент повідомив, що найближчим часом, а саме до 30 вересня цього року, Російську Федерацію буде поінформовано нотою Міністерства закордонних справ України про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 1997 року.
«Ми не бажаємо пролонгувати договір з країною агресором. Це тверда і принципова позиція моя, як українського Президента, українського Уряду, українського Парламенту і українського народу», - сказав Президент України. При цьому він підкреслив, що «зараз відбувається процес деколонізації України». «Бо Україна, в розумінні російських бонз уявляється як колонія Росії. А колонію треба тримати безправною і бідною», - зазначив Петро Порошенко.
«Є один давній вислів, - авторство його вже складно встановити, він швидше вже став загальною думкою - договори з Російською Федерацією не варті паперу, на якому вони написані», - сказав Президент. При цьому він зазначив, що «ми неодноразово, починаючи з 2014 року, мали можливість в цьому переконатися».
«Це стосується договорів про газ і надійності постачальника, чи це стосується умов компенсації за виграний нами Стокгольмський арбітраж – угоди, яка була підписана у 2009 році і яка витягла з кишень українців, з українського бюджету десятки мільярдів доларів. Інших договорів, починаючи від міжнародно визнаних кордонів України і закінчуючи договорами зі словами, які сьогодні звучать просто як брутальна насмішка над міжнародним правом – «договір про дружбу, співробітництво та партнерство», - наголосив Петро Порошенко.
Президент повідомив, що термін дії договору спливає 31 березня 2019 року. «Щоб він не продовжився автоматично, як це передбачено умовами договору, в термін до 30 вересня українська сторона має повідомити сторону російську про його припинення», - зазначив Порошенко.
Президент назвав це рішення «глибоко символічним кроком» та повідомив, що вже запланована спільно з керівниками парламентських фракцій робота у Верховній Раді по відпрацюванню необхідних законотворчих кроків, так само як і роботуа з Урядом по відпрацюванню необхідних відповідних державних процедур.
Глава держави також зазначив, що усі міжнародні організації, включно з Організацією Об’єднаних націй, будуть поінформовані про це рішення.
«Це рішення не емоційне, не спонтанне, воно чітко вивірене і прораховане. Ми реалізуємо нашу стратегію, якою ми керуємося з 2014 року і припиняємо цю угоду. Ніхто наш євроатлантичний напрямок не зупинить», - підсумував Глава держави.