Слимаків у себе на городі зустрічав кожен, однак через скритний спосіб життя може скластися враження про невисоку шкодочинності цих молюсків. Тим часом, при великій чисельності вони можуть завдати значної шкоди. Цих шкідників буває особливо багато в роки з високою вологістю ґрунту і високою температурою повітря. В кінці травня, на початку червня з перезимувалих в грунті яєць народжуються молоді слимаки, які розвиваються два місяці, досягають за цей час зрілого віку і починають розмножуватися. Самка відкладає яйця в максимально вологих місцях – під купами трави, сміття, під грудочками землі, біля кореневої шийки рослин.
Потрібна рішуча боротьба з цим шкідником, як кажуть, «скільки разів побачиш, стільки раз його і вбий».
Слимаки ведуть нічний спосіб життя. Вдень шкідники забираються під грудочки землі, ховаються під рослинами, а вночі вибираються зі своїх сховищ і пошкоджують рослини. Шкодять вони посадці капусти, помідорів, огірків, суниці, картоплі. Слимаки виїдають у листі дірки і часто знищують зовсім листову пластинку. У плодах роблять поглиблення і ягоди суниці знищують майже зовсім. Переміщаючись, слимаки залишають на рослинах і плодах білувату рідина – блискучу доріжку, яка забруднює овочі.
Основні методи боротьби зі слимаками – агротехнічні. Не можна загущати посадки, необхідно ретельно обробляти грунт, абсолютно видаляти бур’яни. Адже в загущених посадках, в заростях бур’янів непоганий мікроклімат для розвитку слимаків. Наші добровільні помічники: жаби, ящірки, їжаки, які охоче поїдають слимаків.
Борючись з бур'янами, ви знижуєте і шкідливість слимаків. Адже бур'янистими рослинами молюски харчуються до появи і після прибирання культурних рослин.
Восени, після збирання врожаю, дуже важливо не залишати на ділянці ніякої рослинності, якою можуть харчуватися слимаки. При дотриманні цього правила шкідники виявляться позбавленими їжі у вкрай важливий для них період розмноження, відкладуть менше яєць і їх чисельність в майбутньому році буде невисокою.
Механічний метод боротьби зі слимаками - це перш за все ручний збір молюсків (краще за допомогою пінцета), створення захисних смуг і канавок. Збирають слимаків з рослин та грунту і вдень у вологу погоду, особливо після дощу, і рано вранці - по росі. У цей час молюски активно повзають і харчуються. Для збору і знищення шкідників можна використовувати пастки - укриття (шматки фанери або мішковини, купки бур'янів і бадилля), які потрібно розмістити рівномірно на відстані 3 - 5 м один від одного. Їх періодично переглядають і збирають слимаків. Захисні канавки й смуги шириною 15-30 см роблять з матеріалу, що ускладнює пересування слимаків - хвої, піску, тирси, і мають у своєму розпорядженні навколо грядок з рослинами.
Проте не завжди вдається вберегти рослини за допомогою цих прийомів. При високій чисельності слимаків не обійтися без хімічних препаратів. Промисловість випускає 5%-ний гранульований препарат метальдегіда, приготовлений на пшеничних висівках грубого помелу. Норма витрати препарату - 3-4 г на 1 м2, обробка може бути дворазової, остання з них проводиться не пізніше ніж за 20 днів до збирання культури, що захищається. Гранули метальдегіда розкидають на поверхні грунту або розміщують в описаних вище пастках-укриттях. Молюски активно відшукують і поїдають отруєну приманку, швидко втрачають рухливість і гинуть. Щоб препарат довше зберігав отруйність для слимаків, його можна розміщати під невеликими парасольками, які захищають приманку від дощу. За відсутності препарату метальдегіда для боротьби зі слимаками можна використовувати мідний або залізний купорос, вапно-гідратного, мелений суперфосфат. Однак у вологу погоду ефективність їх низка: слимаки легко очищаються від потрапляють на них їдких частинок завдяки рясному слизовиділенню.
Більш детальну інформацію з даного питання можна отримати в Управлінні фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області, за адресою м.Самбір вул. Сагайдачного, 2.
Головний спеціаліст відділу контролю
за обігом ЗЗР ГУ Держпродспоживслужби
у Львівській області Михайло Ясінський